niedziela, 15 lipca 2007
PLASTELINKI

całkowicie polska produkcja gdzie z plasteliny byli dwaj główni bohaterowie - niebieski chudy (Ulepek) i czerwony gruby (Bryłka). Sserial zrealizowany został w technice lalkowej, gdzie rolę tradycyjnych lalek pełniły dwie zabawne postacie z plasteliny, zmieniające się wciąż i przekształcające. Pretekstem do zabawy były różnego rodzaju przedmioty i sprzęty codziennego uzytku, których funkcje plastelinki usiłują poznać i zrozumieć. Film był bez dialogów.

 

21:29, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
MALI MIESZKAŃCY WIELKICH GÓR

Akcja tego (niestety tylko 26-odcinkowego) serialu, emitowanego w 1985 roku, rozgrywała sie na przelomie XIX i XX wieku w amerykańskich lasach. Dwa małe niedźwiadki  - Dżeki i Nuka zostały sierotami, po tym, jak ich matka została zabita przez myśliwego. Przez pewien czas błąkały się po puszczy, aż znalazła je dwójka dzieci: biała dziewczynka (Olga) i mały Indianin (Senda). To właśnie oni postanowili zaopiekować sie małymi sierotami. Pewnie w dzisiejszych czasach ta dobranocka byłaby uznana za szkodliwą - dwójka małych dzieci w lesie - brrr... strach pomyśleć co oni tam w puszczy wyprawiali!!! - kiedyś jednak nikt o tym nie myślał, tylko wszyscy siadali o 19:00 przed telewizorem. Śledząc losy Dżekiego i Nuki pamiętam, że niejednokrotnie uroniłam łzę, ale jednocześnie może właśnie takie dobranocki sprawiły, że rozbudziła się we mnie specyficzna wrażliwość (czy to dobrze czy źle - akurat teraz nie będę oceniać).

W pamięci zapadła nam również piosenka pojawiająca się na początku każdego odcinka.

17:08, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
PSZCZÓŁKA MAJA

Nie tak dawno telewizja przypomniała dzieciom Pszczółkę Maję  i chwała im za to - również z przyjemnością obejrzałam. Śmiało mogę powiedzieć (na własnym przykładzie), że filmik ten na różnych etapach życia ukazuje swoje różne 'warstwy'. Dla małych dzieciaków to zwykła historia o pszczółkach i innych łąkowych robaczkach, a dla nieco starszych to prawdziwa skarbnica wiedzy przyrodniczej. No fakt, że niektóre historyjki wywołują poważny dreszczyk emocji, ale niezależnie od wieku ogląda się je miło.

jest to  - o czym może nie każdy wie - serial japoński. Składa się z dwóch serii po 52 odcinki. Oparty na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, Die Biene Maja und ihre Abenteuer wydanej po raz pierwszy w 1912 roku. Książka została zaadaptowana na serial Mitsubachi Māya no bōken w 1975 roku.

Główny temat to piosenka Pszczółka Maja śpiewana w polskiej wersji przez Zbigniewa Wodeckiego, którzy chyba do końca życia (a może dłużej) utożsamiany będzie głównie z tym 'przebojem'.

16:51, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
RUMCAJS

...to nawet w dzisiejszych czasach bajka jak najbardzie 'poprawna politycznie'.  W filmie podglądać możemy to co najcenniejsze czyli pełną rodzinę - jest ojciec Rumcajs, jest matka Hanka i jest także dziecię - Cypisek. A że Rumcajs chodził nieco obdarty i strzelał z broni palnej... szyszkami, to już zupełnie inna historia.

Rumcajs miał czarną brodę, takież same kudły, a głowę przykrywał mu czerwony kapelusz. Rumcajs - jak na zbójnika przystało mieszkał z rodziną w Rzacholeckim Lesie pod Jičínem. Zanim stał się rozbójnikiem, zajmował się w miasteczku szewstwem, co mogliśmy zobaczyć w jednym  z odcinków. Do zejścia na przestępczą ścieżkę zmusiły go uwarunkowania ekonomiczno-polityczne. Zaciekłym wrogiem Rumcajsa, człowieka z plebsu, był arystokrata Książę Pan.

16:42, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
BOLEK I LOLEK

W dzieciństwie zawsze zapominałam, który chłopiec jest który ale dziś już wiem, że Bolek to ten wyższy i szczuplejszy,  czerwonych szortach i żółtej bluzie, a  Lolek – niższy i tęższy w fioletowych spodniach na szelkach i białym podkoszulku.  Bolek i Lolek zadebiutowali w 1963 roku w odcinku zatytułowanym "Kusza". Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe  - puszczane z reguły w kinach na seansach porankowych... Ostatnie filmy o Bolku i Lolku nakręcono w 1986 roku.

16:39, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
REKSIO

to prawdziwy pies bohater, który pojawiał się w domach po godzinie 19.00. Psiak mial stosunkowo niewielką budę, w której jednak mieściło się wszystko co było potrzebne - nawet nocna lampka! Podobnie jak w przypadku Colargola, tak i w przypadku Reksia ciężko jest mówić o jego talencie muzycznym - wszyscy chyba pamietają odcinek gdy Reksio wtórował swojemu panu w czasie gry na skrzypcach :-).  Mi osobiście najbardziej w głowie utkwiły odcinki, w których udzielał kurom lekcji muzyki i gdy zbudował dla połamanego nieco jamnika specyficzny wózek inwalidzki.

16:33, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
KRECIK

czy posługując sie orginalnym tytułem 'Krtek' - to taka bajka w wersji light. Dlaczego? - oglądały ją nawet najbardziej niecierpliwe dzieciaki bo cała pojedyncza historyjka z Krecikiem trwała zaledwie 5 minut...

Początki serialu sięgają roku 1965, kiedy to w Pradze powstała postać Krecika na potrzeby powstającego filmu o produkcji tkanin lnianych - "Jak krtek ke kalhotkám přišel" ("Jak Krecik dostał spodenki"). Autor celowo wzorował się na filmach animowanych Disneya, a tytułową postać krecika wybrał potykając się o kretowisko. Film zyskał znaczną popularność w państwach Europy Wschodniej oraz Niemczech i produkcja dalszych odcinków rozpoczęła się w 1963roku. Od tego czasu powstało ponad 50 odcinków serialu. Początkowo (czego osobiście nie pamiętam) serial miał narratora, jednak później jego twórcy zdecydowali się, dla podkreślenia emocji i cech postaci, na wykorzystanie wyłącznie nieartykułowanych dźwięków wypowiadanych dziecięcym głosem córki Milera i chyba wszyscy, którzy oglądali kiedyś krecika pamietają słynne krecikowe zawołanie 'Och-jo!'.  Oprócz krecika w serialu występują także inne postacie, m.in.: myszka, jeż, zając, żaba, ślimak, ptaki, motyl, lis, sowa itp. W  jednym z odcinków krecik włąsnoręcznie robi sobie płytę do swojego adaptera.

16:24, indefinite2 , dobranocki
Link Dodaj komentarz »
MIŚ COLARGOL

nie był już tak grzecznym misiem jak Miś Uszatek, bo notorycznie spóźniał się do szkoły. Dzieci kochały go jednak za wesołe przygody, przyjazny pyszczek i wielkie niebieskie oczy.

Postać stworzyła Francuzka Olga Pouchine (płyty, książeczki, słuchowiska). Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barille na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał serial lalkowy.   W serialu pojawiały się prawie wyłącznie zwierzątka - przeważnie przyjaźnie do siebie nastawione, nie pojawiała się przemoc choć zdarzały się odcinki gdzie łezka w oku się zakręciła

16:17, indefinite2 , dobranocki
Link Komentarze (1) »