wtorek, 17 lipca 2007
PTAKI CIERNISTYCH KRZEWÓW

Serial powstał na podstawie bestsellerowej powieści Colleen McCullough . Ptaki ciernistych krzewów to poruszająca historia prezentująca 60 lat powikłanych losów klanu Cleary'ich, którego członkowie przeprowadzili się z Nowej Zelandii do Australii, by prowadzić ranczo ciotki Mary Carson. Główny wątek stanowi opowieść o zakazanej miłości najmłodszej członkini rodziny - Maggie i zaprzyjaźnionego księdza Ralpha de Bricassart. Dziewczyna próbując zapomnieć o destruktywnej namiętności do duchownego, wychodzi za Luke'a O'Neilla.

 

Jednak nic nie jest w stanie na dobre oddzielić jej od ojca Ralpha. Drogi zakochanych wciąż zbiegają się z tragicznymi dla nich obojga skutkami.Telewizyjna premiera Ptaków ciernistych krzewów w roku 1983 zabrała przed odbiornikami ponad 130 mln widzów, czyniąc produkcję drugim pod względem oglądalności serialem w historii telewizji. W Polsce było podobnie - prawie wszyscy w latach 80-tych śledzili losy tej zakazanej miłości.

W roli głównej (Ojca Ralpha de Brcassarta) wystąpił Richard Chamberlain.

OSHIN

Serial nadawany był na przełomie 1985 i 1986 roku we wtorkowe wieczory. Jest to historia życia Oshin - biednej dziewczynki z japońskiej prowincji. Ostatecznie, jako dojrzała kobieta Oshin staje się bardzo bogatą właścicielką dużej sieci supermarketów w Japonii.

motyw muzyczny z filmu

KTOŚ I COŚ
Filmy z tego cyklu miały charakter kombinowany - połączone są elementy normalnego filmu fabularnego z animacją. Treścią całej serii są przygody Ktosia, w których uczestniczą stworzone przez niego zwierzęta, prowokując przy tym wiele zabawnych sytuacji i kłopotów. Następnie ukazany był fragment z aktorami oraz rola tych właśnie zwierząt w życiu człowieka.

Tytuły poszczególnych epizodów:
1. Dźwig
2. Owca
3. Koń
4. Pies
5. Piłka
6. Sanki
7. Narty
8. Rower
9. Krowa
10. Pranie
PRZYGRYWKA

Przygodowy serial dla dzieci i młodzieży, zrealizowany na motywach powieści Ewy Lach pt. "Przygrywka". Filmowa historia dzieci wiejskiego weterynarza, które muszą przez miesiąc samodzielnie prowadzić gospodarstwo rodziców. Tata wyjeżdża do pracy za granicę, mama nieszczęśliwie łamie nogę i musi dłużej poleżeć w szpitalu. Dzieci zdane są tylko na siebie. Miesiąc przeżyty na własny rachunek jest dla nich swego rodzaju "przygrywką" do dorosłego życia.

RODZINA LEŚNIEWSKICH

Obraz codziennego życia sympatycznej warszawskiej rodziny, składającej się z zapracowanego ojca (Krzysztof Kowalewski), zabieganej matki (Krystyna Sienkiewicz) oraz czworga dzieci: 15-letniej Agnieszki, 14-letniego Leszka i 7-letnich bliźniąt zwanych Bąblami. Serial, a także późniejszy film kinowy cieszyły się swego czasu popularnością i uznaniem.

Seria zabawnych perypetii rodzinnych zaczyna się w momencie, gdy pochłonięta domowymi kłopotami mama postanawia wrócić do przerwanych przed laty studiów. Właściwie skłania ją do tego solidarnie cała rodzina, po obejrzeniu programu telewizyjnego, w którym indagowana podczas sondy ulicznej pani Leśniewska wyznała, że nie ma czasu na takie rzeczy jak samorealizacja

poniedziałek, 16 lipca 2007
PRZYBYSZE Z MATPLANETY

To polski telewizyjny program edukacyjny, przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Dzięki sympatycznym kosmitom mogliśmy w przystępny sposób poznawać podstawy matematyki wyższej - tak jak w tym odcinku. Bohaterami tego programu były dwa matematyczne znaki: Sigma (Σ) - mądry i odważny, i jego przyjaciel Pi (Π) - nieco nieśmiały i tchórzliwy. Był też Monitor czyli wydający polecenia dowódca Sigmy i Pi - mądry i twórczy. Podróżowali oni śmiesznym statkiem (przemalowanym modelem transportera "Eagle" z brytyjskiego serialu "Cosmos". Ich celem była pomoc ziemskim dzieciom w nauce matematyki.

Program powstawał w latach 1983-84 a nadawany był w latach 1987-1990. Wykorzystano w nim nowatorską wówczas telewizyjną technikę trickową blue-box. Bohaterowie programu skakali po wielkich niebieskich kostkach a obsługa studia zmagała się z tzw. wyżeraniem obrazka, polegającym na problemach z niebieskim tłem i oświetleniem niebieskich przedmiotów w studiu.

Program rozpoczynał się prawdziwie kosmicznie brzmiącą piosenką :-).

PRZYGODY ELEKTRONIKA

Radzieckiemu uczonemu Gromowi udaje się stworzyć niebywałe dzieło a mianiowicie biorobota który bardzo jest podobny do człowieka. Okazuje się, że jest to jedyny prototym, który został zrobiony beż użycia nowoczesnych maszyn a po prostu - w kuchni. Obawiając się mafii, która jakimś sposobem dowiedziała się o wyczynie profesora - wynalazca postanawia zamienić robota i daje odpowiednie ogłoszenie do gazety iż poszukuje sobowtóra. Koniec końców sobowtór się znajduje i dochodzi do podmiany z tym że robot który idzie na miejsce swojego sobowtóra do szkoły zaczyna wzbudzać zainteresowanie swoimi filozoficznymi pytaniami o sens zycia oraz niezwykłą inteligencją i bardzo dużą siłą.
Fakt faktem - mafiozi wkrótce porywają sobowtóra robota a zorientowawszy się że padli ofiarą podstępnego planu ponawiają atak na Elektronika.

SPADŁA Z OBŁOKÓW

czy też 'Majka z obłoków" - bo nie pamiętam, który tytuł u nas obowiązywał. Główną bohaterką tego czechosłowackiego serialu była właśnie przemiła  - pochodząca z planety Gurun dziewczynka Majka, która wylądowała rakietą w górskim miasteczku Cabovce. Majka charakteryzowała się tym, że umiała błyskać swoimi oczami, miała także pas, w którym kumulowała się jej energia, potrafiła latać, chodzić po wodzie i była strasznie bystra. Ale dużo pomogły jej również dzieci mieszkające w miasteczku a najbliższym ziemskim przyjacielem Majki stał się Karol.

Jeżeli nawet kogoś przerażała postać Majki, to na pewno z przyjemnością słuchał filmowej piosenki

 
1 , 2